Yngwie Malmsteen - Blue Lightning - MeridyenMeridyen

Yngwie Malmsteen – Blue Lightning

BİLGİ

Yngwie Malmsteen, 20. stüdyo albümü ile blues türüne selam duruyor.

”Blue Lightning” ismini taşıyan albümde gitar virtüozu, müzik yaşamında etkilendiği blues ustalarından parçalar coverlıyor. Jimi Hendrix, ZZ Top, The Beatles, Deep Purple, The Rolling Stones, Eric Clapton’tan sekiz coverın yer aldığı albümde, dört de yeni parça var. (Blue Ligthning, 1911 Strut, Sun’s Up Top’s Down, Peace, Please)

Steeler ve Alcatrazz gruplarıyla rock dünyasına giren Malmsteen, daha sonra kurduğu Rising Force ile devam ettiği müzik hayatını, vokal görevini de üstlenerek sürdürüyor. Son olarak 2016’da ”World On Fire” albümünü yapan Malmsteen, 10 aylık bir çalışma sonrası, eski ve olası yeni hayranlarına blues yönünü gösteriyor.

Malmsteen, prodüktörlüğünü kendisinin yaptığı albümde rock ve blues tarihinin klasiklerine getirdiği yorumlarla ilginç bir iş çıkarmış. Her coverı sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Bazılarını dinlemesi oldukça yorucu, bazıları da orjinalinden hayli uzak düşmüş. Albümdeki en iyi coverlar Jimi Hendrix’ten Foxey Lady, Deep Purple’dan Demon’s Eye ve ZZ Top’tan Blue Jean Blues. Albümdeki dört yeni parçadan favorim ise ”Peace, Please”.

Vokale gelince, her parçayı kendisinin söylememesini tercih ederdim.

Malmsteen’in yeni albümü Blue Lightning, gitaristi farklı bir alanda dinlemek açısından ilginç olsa da, albümün Malmsteen  diskografisinde önlerde olacağını sanmıyorum.

Blue Lightning
Foxey Lady [Jimi Hendrix]
Demon’s Eye [Deep Purple]
1911 Strut
Blue Jean Blues [ZZ Top]
Purple Haze [Jimi Hendrix]
While My Guitar Gently Weeps [The Beatles]
Sun’s Up Top’s Down
Peace, Please
Paint It Black [The Rolling Stones]
Smoke On The Water [Deep Purple]
Forever Man [Eric Clapton]

Yngwie Malmsteen - Foxey Lady

1

Hakkımızda

Göksel Sözel

Ankara Polis Radyosu’nda 1984-91 yılları arasında yayınlanan rock programı MERİDYEN’in yapımcısı.

Once a rocker always a rocker

BİZE ULAŞIN

Sosyal Medya

Meridyen84 © 2017