Pearl Jam- Gigaton - MeridyenMeridyen

Pearl Jam- Gigaton

BİLGİ

Pearl Jam, uzun sayılabilecek bir zamandan sonra 11. stüdyo albümleri ile döndü.

Gigaton ismini taşıyan yeni albüm, grubun 30 yıllık kariyerinde, Ten, Vs ve Vitalogy düzeyinde olmasa da, uzun zamandır yaptıkları en başarılı çalışma.

Grup, yeni albümde bir de köklü değişikliğe gitmiş ve yeni bir prodüktörle çalışmış. Grup, altı albümde işbirliği yaptığı Brendan O’Brain’ın yerine, yeni sayılabilecek isimlerden Josh Evans (Soundgarden) ile yola devam demiş.

En son 2013’te Lightning Bolt’u yapan grup, yeni albümde de, sosyal sorumluluk çerçevesinde dinleyenleri küresel gelişmelere karşı uyarıyor. Tema olarak doğayı ön plana alan grup, her zamanki gibi politik kimliğini de yeni albümde eksik etmemiş. Grup, albüm temasını, kapak olarak seçtiği Kanadalı fotoğrafçı Paul Nicken’in çalışmasıyla da belli ediyor.

Albümde Donald Trump yönetimi eleştirisi olduğu gibi, grubun yakın arkadaşı Sean Penn imzalı Bob Honey Who Just Do Stuff  kitabından da esinlenmiş Vever Destination isimli bir parça var. Take the Long Way isimli şarkıda ise vokalde, parçanın yaratıcısı, grubun davulcusu Matt Cameron’ı görüyoruz.

Gigaton, albümdeki en iyi dört parçayla açılıyor. Özellikle ”bridge” kısmıyla beğendiğim Who Ever Said, iki liste parçası Superblood Wolfmoon ve Talking Heads esintileri olan Dance Of The Clairvoyants ile Quick Escape. Never Destination ve Take The Long Way de, albümün iyilerinden. Geneli düşük ritmli olan geri kalanlar ise kötü olmasa da, daha çok Eddie Vedder’ın solo albümüne yakışacak cinsten.

Pearl Jam’ın yeni albümü Gigaton, yeni prodüktörle doğru yolda ilerleyen grubu özleyenler için hayal kırıklığı yaratmıyor.

 

4/5

 

Hakkımızda

Göksel Sözer

Ankara Polis Radyosu’nda 1984-91 yılları arasında yayınlanan rock programı MERİDYEN’in yapımcısı.

Once a rocker always a rocker

BİZE ULAŞIN

Sosyal Medya

Meridyen84 © 2017