Ozzy Osbourne - Ordinary Man - MeridyenMeridyen

Ozzy Osbourne – Ordinary Man

BİLGİ

Sahip olduğum ilk Ozzy albümü, 1983 yılında Bark at the Moon idi. Üzerinden 37 yıl geçmesine rağmen, hala aynı heyecanı duymak, Ozzy’nin inişli çıkışlı kariyerine rağmen ilgi odağı olabilme başarısına bağlı olsa gerek.

Geçen yıl Ozzy için kabustu denebilir. Önce zatürre geçirdi, sonra dinlenirken evinde düştü. Sağlık sorunları nedeniyle turnesini erteledi. Yakın zamanda ise uzun süredir Parkinson ile mücadele ettiğini açıkladı. 2020’ye ertelenen turnenin akıbeti ise henüz kesin değil.

Ozzy’nin yeni albümü Ordinary Man ise tam da burada önem kazanıyor. Ozzy’i bir anlamda hayata döndüren albüm, Karanlıklar Prensinin 12. stüdyo çalışması. Kızı Kelly’nin önerisi üzerine Post Malone ile farklı bir işbirliğine giderek Take What You Want parçasını yapan Ozzy, kimya tutunca yeni albümü için Malone’un prodüktörü ile anlaştı. Genç prodüktör ise Glenn Hughes’un yan projelerinden California Breed’in gitaristi Andrew Watt’tan başkası değildi.

En son 2010’da Scream albümünü yapan Ozzy, böylece ciddi bir risk alarak, yanında uzun zamandır gitaristi olan Zakk Wylde olmadan yeni bir maceraya atıldı. Ozzy’e albümde gitarda Watt’ın yanı sıra davulda Red Hot Chili Peppers’tan Chad Smith ile basta Guns and Roses’tan Duff McKagan eşlik etti. Albümdeki konuk isimler arasında ise  Slash, Tom Morello, Elton John, Post Malone ve Travis Scott var.

Gelelim albüme. İlk altı parça soluksuz gidiyor. Straight To Hell ve Goodbye, Black Sabbath havası taşırken, Elton John ile düet yaptığı Ordinary Man, özellikle Ozzy’i uzun kariyeri boyunca takip edenler için tam bir nostalji havası taşıyor. All My Life ise favorilerimden (Gitar süper). Today is the End ve Holy For Tonight ile ivme biraz düşerken, son iki parça It’s a Raid ve Take What You Want ile albüm yine yükseliyor.

Albümde Bark at the Moon veya No More Tears gibi parçalar olmasa da, Ordinary Man, Randy Rhoads sonrası Ozzy’nin yaptığı en iyi çalışma.

Ozzy’nin yeni albümü, şimdiden yılın en iyilerinden, eğer en iyisi değilse.

 

4.5/5

All My Life

1

Hakkımızda

Göksel Sözer

Ankara Polis Radyosu’nda 1984-91 yılları arasında yayınlanan rock programı MERİDYEN’in yapımcısı.

Once a rocker always a rocker

BİZE ULAŞIN

Sosyal Medya

Meridyen84 © 2017