Biff Byford - School Of Hard Knocks - MeridyenMeridyen

Biff Byford – School Of Hard Knocks

BİLGİ

New Wave of British Heavy Metal akımının en önemli temsilcilerinden Saxon’un solisti Biff Byford, ilk solo albümü School of Hard Knocks ile hayat hikayesini anlatıyor.

Albüm kapağıyla, çocukluğunun geçtiği yere atıfta bulunan Byford, şarkı sözleri ve prog rock’tan balad’a çeşitlilik gösteren tarzıyla da, kişisel bir albüm yapmaya çalışmış. Albümün hazırlanış süreci beş yıl öncesine kadar uzansa da, çalışma, kırk küsür yıldır rock dünyasında var olmaya çalışan Saxon’un ara vermeksizin çıkardığı albümlerden ancak zaman bulunarak yapılmış.

Saxon esintileri taşısa da, tarz olarak daha çok Byford’un kişisel beğenilerinin şekillendirdiği albüm, ikisi cover 11 parçadan oluşuyor. (Simon and Garfunkel- Scarborough Fair, Wishbone Ash – Throw Down the Sword).

Vokalin yanı sıra bazı parçalarda bas çalan Byford’a, Fredrik Åkesson (Opeth), Christian Lundqvist (The Poodles) ve Greek Gus Macricostas (Battleroar) eşlik ediyor. Albümdeki diğer konuk isimler ise Phil Campbell (Motörhead/Phil Campbell & The Bastard Sons), Alex Holzwarth (Rhapsody of Fire, Turilli / Lione Rhapsody), Nick Barker (Voices), Dave Kemp (Wayward Sons) ve Nibbs Carter (Saxon).

Heavy Metal’in en belirgin seslerinden Byford’un performansı ise ünlü solistin gücünden pek de bir şey kaybetmediğini gösteriyor.

Welcome To The Show, School Of Hard Knocs, The Pit And The Pendulum, Scarborough Fair ve Throw Down The Sword, albümün en iyileri.

Biff Byford’un yeni albümü School Of Hard Knocks, ünlü solisti, Saxon soundunun yanı sıra farklı türlerde de dinlemek açısından ilginç bir çalışma olmuş. Ancak geneli ortalamayı geçemeyen parçalardan oluşan albüm, Byford’un hayalini gerçekleştirme dışında pek de iz bırakacağa benzemiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hakkımızda

Göksel Sözer

Ankara Polis Radyosu’nda 1984-91 yılları arasında yayınlanan rock programı MERİDYEN’in yapımcısı.

Once a rocker always a rocker

BİZE ULAŞIN

Sosyal Medya

Meridyen84 © 2017