Saxon - Thunderbolt - MeridyenMeridyen

Saxon – Thunderbolt

BİLGİ

Saxon, 22. stüdyo albümleri Thunderbolt ile tarzlarından taviz vermeden ilerlemeye devam ediyor.

New Wave of British Heavy Metal temsilcilerinden Saxon, son iki albümleri Sacrifice ve Battering Ram’de yakalamayı başardığı seksenlerin ruhunu, bu albümde de prodüktör Andy Sneap’ın da katkısıyla sürdürüyor.

40 yıldır piyasada kalmayı başaran İngiliz beşli, ilk beş çalışması ve konser albümleri The Eagle Has Landed ile seksenlerin ortalarına kadar benim de favori gruplarımdandı. Ne zaman ABD’ye açılma idealleriyle Crusader ile başlayıp birkaç albüm devam eden değişime gittiler, benim de gruba ilgim albümlerden ziyade parçalarla sınırlı kaldı. Parlak yıllarından sonra eleman değişikliklerinin de etkisiyle inişli çıkışlı bir kariyer izleyen grup, ne yazık ki yıllarca orta karar albümlerle yetindi. Beş yıl önce ise prodüktör Sneap ile çalışmaya başlayan grup, son üç albümdür emeklerinin karşılığını alıyor gibi duruyor.

Tek dinleyişte sevilecek bir albüm olmadığını hemen belirteyim. Ancak birkaç kez dinlerseniz, albümün gerçekten grubun parlak yıllarını anımsattığını siz de fark edeceksiniz . Biff Byford’ın bunca yıl sonra sesinden hiç bir şey kaybetmemiş olması ise şaşırtıcı. Paul Quinn’in ise rock dünyasında hak ettiği değeri görememesine hiç bir zaman anlam verememişimdir.

Albümde ”The Secret of Flight”, ”Sons of Odin”, ”Sniper” ve ”A Wizard’s Tale” ile özlenen Saxon’u bulacağınızdan eminim. Ayrıca,  eski dostları Mötorhead için yaptıkları ”They Played Rock and Roll” ile Amon Amarth’dan  Johan Hegg’in konuk olduğu ”Predator”, yine albümün lokomotif parçalarından. Albüm için tek eleştirim ise parça sonlarının aceleye getirilmiş gibi kısa kesilmesi.

Eski gruplar iyi albümler yaptığında değeri daha bir önemli oluyor. Saxon’un Thunderbolt’u da tam bu tanıma uyan bir çalışma olmuş. Klasik heavy metal sevenler için.

Saxon:

Biff Byford vokal

Paul Quinn gitar

Doug Scarratt gitar

Nigel Glockler davul

Nibbs Carter bas

Saxon - Predator

1

Hakkımızda

gokselsozer

Ankara Polis Radyosu'nda 1984-91 yılları arasında yayınlanan rock programı MERİDYEN'in yapımcısı.

Once a rocker always a rocker

BİZE ULAŞIN

Sosyal Medya

Meridyen84 © 2017