Judas Priest - Firepower - MeridyenMeridyen

Judas Priest – Firepower

BİLGİ

”Metal Gods”, geri döndü.

Judas Priest‘in yeni albümü ”Firepower”, grubun ”Metal Gods” ünvanını ne kadar hak ettiğinin bir diğer göstergesi olmuş.

Grubun 18. stüdyo albümü, ”Screaming For Vengeance” ile seksenlerde heavy metali yeniden tanımlayan Judas Priest’ten bekleneni fazlasıyla veriyor.

KK Downing’in 2011’de ayrılmasının ardından, dört yıl önceki ”Reedemer of Souls” ile gruba dahil olan gitarist Richie Faulkner, yeni albümde daha rahat ve kendini ispatlamış gözüküyor. Glenn Tipton ile albümdeki uyumları, Tipton-Downing dönemini aratmayacak kadar iyi. Tipton’un ise Parkinson ile uğraşırken bu denli iyi çalabilmesine şaşırmamak mümkün değil. Rob Halford’ın performansı, son iki albümün çok üzerinde. Grubun uzun dönem prodüktörlüğünü yapan Tom Allom ise yeni albümle tekrar iş başı yapmış. Accept ile mucizeler başaran Andy Sneap de albümün prodüktörlerinden bir diğeri.

Albümün açılışında yer alan ”Firepower” ve ”Lightning Strikes”, Vengeance ve Defenders dönemlerinden beri özlenen Judas Priest sounduyla, klasik olmaya mahkum parçalar. Albümün hitleri bu ikisiyle de kalmıyor. ”Never the Heroes”, ”Rising from Ruins”, ” Spectre”, ”No Surrender”, grubun bildik imzasını taşımasına rağmen modern soundlarıyla albümde öne çıkıyor. 14 parçalık albümde iki veya üç parça için ortalama denebilir, o da diğerlerinin düzeyine çıkamadıkları için. Baştan sona akıp giden albüm, 50. yıllarını kutlamaya hazırlanan bir grup için saygıdan başka his uyandırmıyor.

Böyle başarılı bir albüm yapmışken grubun tepesinde dolanan kara bulutlar ise can sıkıyor. Tipton’un, Parkinson hastalığı nedeniyle grupla konserlere çıkamayacağını açıklamasıyla Judas Priset’in geleceğine yönelik soru işaretleri oluşsa da, Tipton’ın gruptan ayrılmadığı ve yazma süreçlerine katılacağının duyurulmasıyla, grup hayranlarının yüreğine biraz olsun su serpilmiş oldu. Zira Downing’den sonra Tipton’u da kaybetmiş bir Judas Priest, ne kadar yaşar bilinmez. Biz rock severlere, albümün Tipton için son olmamasını dilemek kalıyor.

”Firepower”, grubun ”Painkiller’dan sonraki dönemde yaptığı en sert ve en iyi çalışma.

 

Judas Priest:

Rob Halford vokal
Glenn Tipton gitar
Richie Faulkner gitar
Ian Hill bas
Scott Travis davul

Judas Priest - Lightning Strike

1

Hakkımızda

gokselsozer

Ankara Polis Radyosu'nda 1984-91 yılları arasında yayınlanan rock programı MERİDYEN'in yapımcısı.

Once a rocker always a rocker

BİZE ULAŞIN

Sosyal Medya

Meridyen84 © 2017