Black Country Communion - BCC IV - MeridyenMeridyen

Black Country Communion – BCC IV

BİLGİ

Black Country Communion, ”süper grup” unvanını sonuna kadar hak eden bir grup. Dallarında en üst seviyede olmaları bir yana birlikte oluşturdukları kimya, grubu bu statüye taşıyan en büyük etken.

Gruba yabancı olanlar için Black Country Communion, Glenn Hughes (Deep Purple, Black Sabbath, Trapeze), Jason Bonham (Led Zeppelin, Foreigner, Bonham), Derek Sherinian (Dream Theatre, Alice Cooper, Billy Idol) ve Joe Bonamassa’dan kurulu.

Bazı sesler vardır, ne okusa dinlenir. Hughes, benim için onlardan biri. Burn’de David Coverdale’den rol çaldığı dönemden beri hayranıyım. Gerek solo, gerek grup ve projelerde vokalini ve yaratıcılığını konuşturan Hughes, kuşkusuz günümüzün en iyi seslerinden. Boşuna, The voice of rock olarak anılmıyor.

BCCIV, grubun dördüncü stüdyo albümü. 2013’te Afterglow’u yaptıktan sonra Bonamassa’nın ayrılmasıyla sonunun geldiğini düşündüğümüz grup, geçen yıl tekrar birleşme kararı almıştı. Doğrusu çok da iyi yapmışlar. Dört ayda yazdıkları albüm, gerçek rock severler için bir armağan.

İlk üç albümde parça yazımında Hughes, yükün çoğunu taşırken, bu albümde Bonamassa ile daha adil bir paylaşım olmuş.

Albüm, her zamanki gibi efsane prodüktör Kevin Shirley’e emanet edilmiş. Shirley ( Led Zeppelin, Iron Maiden, Aerosmith, Journey, The Black Crowes), aynı zamanda grubun kurulmasına ön ayak olan isim. Hughes ile Bonamassa’yı 2009’da sahnede birlikte gören Shirley,  grubun oluşumuna öncülük etmiş.

Gelelim albüme. Baştan sona keyifle dinlenen, hayranlık uyandıran bir albüm olmuş. Parça uzunlukları ise dikkat çekici. Albümün açılışındaki ilk liste parçası Collide’dan, kapanıştaki When the morning comes’a kadar boş parça yok. Her bir müzisyenin kendini gösterdiği, kompleks parçalarla dolu olan albüm, grubun zirvede olduğu bir çalışma. Tüm parçalar iyi olmasına rağmen The last song for my resting place, Sway ve Cove, benim için biraz daha öne çıkıyor.

Vokalde Bonamassa’yı dinlediğimiz The last song for my resting place, Titanic’in orkestra şefinin hikayesini anlatıyor. Folk temaları bulunan epik parçadaki gitar solo birinci sınıf. Sway, Led Zeppelin esintileri olan nefis bir hard rock örneği. Cove ise Hughes’ün sesini ne kadar iyi kullandığını bir kez daha gösteriyor bizlere. Yunus katliamına dikkati çeken parça, dinleyiciyi havaya sokan düşük tempolu parçalardan.

Sonuç olarak, BCCIV, grubun en iyi albümü.

İyi müzik dinlemek isterseniz, bu albümü alın, edinin bir şekilde ve dinleyin. Tekrar, tekrar.

Black Country Communion’un yeni albümü BCCIV, kesinlikle yılın en iyilerinden.

Black Country Communion:

Glenn Hughes vokal, bas

Joe Bonamassa gitar, vokal

Derek Sherinian keyboard

Jason Bonham davul

Black Country Communion - Sway

1

Hakkımızda

gokselsozer

Ankara Polis Radyosu'nda 1984-91 yılları arasında yayınlanan rock programı MERİDYEN'in yapımcısı.

Once a rocker always a rocker

BİZE ULAŞIN

Sosyal Medya

Meridyen84 © 2017